Etrafınızda birisi bir işte başarılı olursa, mutlu olursa, güzel bir şeylere adım atarsa ne yaparsınız? İşte o an ne yaptığınız sizin için çok önemli. O an onun için mutlu olabiliyorsanız, diğerlerini takdir etme ve destekleme yeteneğiniz gelişmiş demektir. O an onu kıskanıyor, o başarı ya da mutluluğu şansa bağlıyor, hatta çirkin şansı olduğunu düşünüyorsanız, dur bakalım nasılsa düşer oradan diye beklemeye koyuluyorsanız, diğerlerini takdir etme ve destekleme yeteneğinizi geliştirmeniz gerekiyor demektir.

Diğer insanların başarı ve mutluluklarını takdir etme ve destekleme yeteneğinizi geliştirmenin 6 adımı vardır:

1: Hedefleriniz ve hayalleriniz olmalı.

2: Hedef ve hayallerinizi hayata geçirmek için adım atım ve harekete geçin.

3: Hedef ve hayallerinizi hayata geçirdikçe, sonuçlarını, elde ettiklerinizi ve hayata geçirirken neler yaptığınızı diğer insanlarla paylaşın. Hayata geçirirken diğer insanları dahil edin ve onlarla beraber ilerleyin. Onların da gelişmesini ve öğrenmesini sağlayın ve hep beraber ilerleyin. Bilgi ve beceriniz paylaşın. Siz hedef ve hayallerinizi hayata geçirirken diğer insanlar hem dahil olsunlar hem de yeni şeyler öğrenerek ilerlesinler.

4: Başarı ve mutluluğunuzu hep beraber kutlayın.

5: Kendi başarı ve mutluluğunuzun, başarılı insanlardan oluşan bir çevre yarattığını farkedin. Çevresindeki insanların da gelişmesini, mutlu olmasını destekleyen insanın, kendisine mutlu ve başarılı bir çevre yarattığını farkedin.

6: Diğer insanların başarı ve mutluluğu sizin de içinde olduğunuz çevrenin gelişmesini sağlayacağı için başarı ve mutluluğu takdir eder ve destekler hale gelirsiniz. Takdir etmeyi ve desteklemeyi açık açık yapın.

İşte hepimizin geliştirmesi gereken önemli bir yetenek takdir etme ve destek olma. Peki neden herkes bunu yapamıyor? Eğer kişinin hayali ve hedefi yoksa, harekete geçmiyorsa ve başarmıyorsa, etrafındaki başarılı insanların kendisini geçtiğini düşünmeye başlar, kıskanır, kızar ve onları kötüler, onları ya da kendi şartlarını suçlar. Aslında kızdığı ve suçladığı sadece kendisidir, hayalleri olmadığı ve hayallerinin peşinden koşup hayata geçirmediği için. Çünkü zaten hayallerinin peşinden koşan insan sevinçle ilerler ve çevresindekilerin de aynı heyecanı yaşamasından mutlu olur.

Şimdi kendine ve herkese bir iyilik yap: Hayal et, harekete geç, hayata geçir ve böylece kendi hayalini gerçekleştirirken diğerlerinin hayallerinin de parçası ol. En güzel şey hep beraber ilerlemek.

Başarıya beraber koşan yıldız oyunculardan oluşan bir basketbol takımının oyuncusu olmak gibi. Sen iyi isen, diğer oyuncular da iyi ise takım başarılı olur. Bireysel başarı gerçek başarıyı getirmez. Oyuncular birbiri ile rekaber eder ama sonuçta aynı takımda hep beraber başarıyı yakalar. Bu nedenle başarılı takımın her oyuncusu takdir edilir ve desteklenir, takım ise başarılı oyuncuları sayesinde başarılıdır. Gerçek başarı için insan diğerlerinin de iyi olmasını desteklemeli ve teşvik etmeli.