Hayallerimiz ve hedeflerimiz vardır ve zaten herşey hedeflerimize ulaşmak için yola çıkmamızla başlar. İlk adım hedeflerimizin olması ve hedeflerimiz için yola çıkmaktır. Yolda ilerlerken ise hedeflerimize ulaşabilmek için elimizden geleni yaparız. Konu iş ise işle ilgili, ilişki ise ilişki ile ilgili, okul ise okulla ilgili, ne gerekiyorsa yerine getiririz.

Hedeflerimize ulaşmak için yapmamız gerekenleri yaptıktan sonra artık tek yapmamız gereken, hayatın kavşaklarını beklemektir. Ancak önemli olan ise bir kavşağa geldiğimizde hem o kavşak için hazır olmak hem de kavşakta doğru yolu seçip ilerlemektir.

Kavşakları tren raylarına da benzetebilirsiniz. Birçok tren farklı güzergahlarda ilerler. Tam saatinde istasyondaki kavşağa gelince de tren hangi yöne devam edecekse o raya geçer ve yoluna doğru rayda devam eder. İlk konu, varması gereken istasyona doğru zamanda gelmesidir. Çünkü gelemezse ya diğer trenlerle çarpışır ya da geride kalır ki işte bu dünya saatine uyumsuzluk demektir.  İkinci konu ise doğru zamanda istasyona gelen trenin, kavşakta doğru rayı seçip ilerlemesidir. O an doğru seçimi yapamaz ve başka bir raya geçerse, güzergahı tamamen değişir ve varması gereken yere ya hiç gidemez, ya da müthiş bir gecikmeyle gider. Trenin varacağı yere gidememesi ya da geç gitmesi, pek çok konuda aksamaya neden olur. Trende yolcular vardır, istasyonlarda o yolcuların bekleyenleri, yine yolcuların yetişecekleri işleri vs. vardır ve kavşaktaki gecikmeden ya da yanlış bir seçimden birçok kişi ve birçok olay etkilenir, birçok buluşma ve düzen altüst olur. Ancak bu aksama elbette olmaz ve vaktinde varmayan ya da doğru rayı seçemeyen trenin yerine tarafından hemen yenisi yönlendirilir ki hazır olan kişiler trene binip devam edebilsin.

Aynı kavşaklar hayatlarımızda da vardır. Hedeflerimiz için elimizden geleni yapar ve akışa bırakırız. Ancak kavşak anı geldiğinde de önümüzdeki kavşağı görüp ilerlememiz, oraya doğru zamanda varmamız ve sonra da kavşakta bizim için doğru olan yolu seçip ilerlememiz gerekir.

Hayatımızda huzur ve keyifle ilerlemek ve nihai hedeflerimize rahatça ulaşmak için kendimizi sadece akışa bırakmamız yeterli eğildir. Kendini akışa bırakmak hiçbirşey yapmamak ve herşeyi Allah’tan ya da birşeylerden, birilerinden beklemek değildir. Bir taraftan kendimizi akışa bırakırken, aynı anda kavşaklara hazır olmak için elimizden geleni yapmamız ve kavşaklara vardığımızda da doğru seçimi yapmamız gerekmektedir.

(Kavşaklar makalesinin tamamını “Her Gün Yeni Bir Ben”in Kavşaklar adlı bölümde bulabilirsiniz.)