Yaşadığımız her an bir yolculuktayız, her gün kendimizi keşfetme, değişme ve yeniden yaratma yolculuğu. Hayat, yaşadığımız her gün yeni bir ben olma yolculuğudur. İşte bu nedenle benim için kişisel gelişim, değişim yolculuğunun kendisidir ve hayatın her anında kaçınılmazdır. Her an yaşadıklarından yola çıkarak değişen kişiler kişisel gelişimi başarabilenlerdir.

Kişisel gelişim bilgi ile gerçekleştirilmez. Bilmek, okumak gereklidir ve faydalıdır. Ancak değişim bilgi ile değil, bilgiyi anlarda tecrübeye dönüştürerek, deneyimleyerek olur. Çok bilseniz bile anlarda hep aynıysanız, değişim gerçekleşmez. Değişmeden de kişisel gelişim başarılamaz.

Kişisel gelişim her an ve her olayda, kişi huzursuz ya da mutsuz ise, kendisini iyi hissetmiyorsa başlar. Bu anlarda bir kahve içmek, arkadaşlarla sohbet etmek, şikayet etmek, söylenmek, tatil yapıp unutmak, alışveriş yapıp kafa dağıtmak kişinin gelişimine yardımcı olmaz. Aksine kişi aynı kalır ve aynı duyguları farklı durumlarda farklı kişilerle yaşamaya devam eder. Sonuçta da “Neden hep aynı insanlar çıkıyor karşıma?”, “Neden hep aynı şeyleri yaşıyorum?” “Neden hep benim başıma geliyor böyle şeyler?” der durur. Oysa o anlar, değişim ve kişisel gelişim için fırsatlardır ve iyi değerlendirilmelidir.

Değişerek kişisel gelişimini hedefleyen kişi, bunun için iyi hissetmediği her olayda dönüp kendisine üç temel soruyu sorar: Ne, nasıl ve neden?

NE: İlk soruda kişi kendisine o olayda ya da durumda ne yaşadığını ve ne hissettiğini sorar. Yaşadıklarını ve hissettiklerini kendi cümleleri ile kendisine ifade eder. Aynı olayın içinde herkes kendisine uygun olan kendi cümlelerini kurar. Kimsenin cümlesi diğeri ile aynı değildir ve bu nedenle herkes sorularını kendi kendine sorup cevaplandırmalıdır. Bir başkasının soru ve cevabı kişide emanet durur ve uymaz, sonucunda da o kişide değişim yaratmaz, kişisel gelişim gerçekleşmez.

NASIL: İkinci soruda kişi yaşadığı o olaydaki duyguları ortaya çıkınca nasıl davrandığını ve neler yaptığını bulur. Bu soru kişinin davranışlarının temel sebeplerini ya da duygularının sonuçlarını anlaması için gereklidir.

NEDEN: Son soruyla ise kişinin, kişisel gelişimini ve değişimini başarabilmesi için gerçek bir neden bulması gerekir. Değişim yolculuğu bazen zorludur ve kişisel gelişim süreci kişiyi çoğunlukla içsel ve dışsal imkansızlıklarla yüzleştirir. İşte bu anlarda yola devam edebilmek için kişiyi motive eden çok güçlü bir nedene ihtiyaç vardır. Kişinin değişimine devam etmesini neredeyse zorunlu kılan bir neden olmalıdır. Aksi takdirde kişi kişisel gelişimini gerçekleştiremeden zorluklar karşısında vazgeçer ve değişmeden aynen yaşar hayatını. Başkalarını ve durumları suçlayarak yaşamaya devam eder. Oysa gerçek bir nedeni olan insanlar, hep tutunur ve kendi kişisel gelişim yolculuğuna devam eder.

İşte bunun için de bir hayali, gerçek bir hayat amacı olmalı insanın. Hayat amacı olan kişinin güçlü nedeni vardır ve bu sayede ne ve nasıl sorularının cevaplarını bularak, her an kendisiyle yüzleşerek değişir ve her daim ilerler hayat yolculuğunda.

Hayat aynı yerde duranlar için de geçer gider. Ancak değişenler, hayatla beraber akan ve hayatın içinde kalabilen kişilerdir. Bu nedenle, kişisel gelişime inanmak ve her an, her durumda kişisel gelişimini hedeflemek, bir bireyin kendisine yapabileceği en büyük iyiliktir.