İltifat etmek, övmek, güzel sözler söylemek, söyleyebilmek.

Geçenlerde yeğenimle sinema öncesi vakit geçiriyorduk. Sohbet ederken, birdenbire “Teyzecim bana kızmayan tek kişi sensin. Aslında sen de her istediğimi yapmıyorsun ama yapmamı istemediğin her şeyi bana öyle mantıklı anlatıyorsunki bana da mantıklı geliyor ve yapmıyorum, böylece de bana hiç kızmamış oluyorsun.” dediğinde bir kere daha anladım marifetin iltifata tabi olduğunu.

İster öğretmen olun, ister patron, ister eş, ister anne ya da baba, ister arkadaş. Rolünüz ne olursa olsun, diğerleriyle iletişimde iltifat yöntemini kullanın. Çalışanınızın hatasını söylerken, çocuğunuza kızarken, arkadaşınızla tartışırken, her durumda iltifat dili kullanın, göreceksiniz ki işe yarıyor ve mesajınız karşı tarafa gidiyor.

Her zaman mümkün mü iltifat etmek, kızmamak? Bazen öyle durumlar oluyor ki karşımızdaki ancak kızgınlık dilini anlıyor ve bırakın iltifatı , insan ağzına geleni söylemek istiyor. Evet ağzımıza geleni söylemek, kızmak, eleştirmek de bir yöntem ancak önemli olan kullandığımız yöntemin sonucunun ne olduğu. Kızmanın, bağırmanın sonucunda rahatlarız, duygularımız içimizde kalmamış olur. Ancak kızarak ya da bağırarak karşımızdakine mesajımızı iletmemiz mümkün değildir. İnsanlar hataları ve yanlışları yüzlerine vurulunca bu davranışlarını düzeltemezler. Önemli olan nasıl düzelteceklerini söylemek, düzeltmeleri için yöntem önermektir. Kızsak da bağırsak da önemli olan gelişim yöntemi önerip önermediğimizdir.

Bu nedenle, eğer karşınızdakinin davranışını doğru bulmuyorsanız, en etkili yöntem mutlaka iyi yönlerini ortaya dökerek ve nasıl iyileştirebileceklerini söyleyerek yanlışlarını ortaya dökmektir. Aksi takdirde yanlışı kızgınlıkla ve bağırılarak ortaya çıkarılan kişi çaresiz kalır ve savunmaya geçer.

Eğer karşınızdaki kişinin davranışını değiştirmesini istiyorsanız, ona yol göstermeli ve onu teşvik etmeli, yüreklendirmelisiniz. Bunun için önce yanlış ya da hatasının olduğu durumu anlatın, sonra hatanın ne olduğunu ona sorun, ardından hatasını nasıl düzeltilebileceği hakkında onu düşündürün ve en son bunu yapması için var olan yetenek ve becerilerini söyleyip, nasıl hayata geçirebileceğini sabırla anlatın. Kişi kendisi keşfederse ancak hayata geçirebilir.

Herşeyde olduğu gibi, güzel söyler söyleyerek teşvik etmek de kendimizle başlıyor. İşte bu nedenle, bugün kendinize bir iyilik yapın ve kendinizden başlayın. Bugün kendinize iltifat edin, kendi güzel yönlerinizi ortaya çıkarın ve kendinize güzel sözler söyleyin. Hatalarınızı kendinize güzel sözlerle anlatın. Kendinize güzel sözler söyleyince, diğerlerine iltifat etmek öyle kolaylaşıyor ki.

Atalarımız boşuna “Marifet iltifata tabidir.” dememiş. Bir bildikleri var elbette.