“Hayatımdan genel olarak çok memnunum ama bir de şu yapmak zorunda olduklarımı yapmak zorunda olmasam.. Sadece istediklerimi yapsam.”

Sözlü ifade etmesek bile bu cümleler içimizden mutlaka geçmiştir hayatımız boyunca belli zamanlarda. “Yapmam gerekenler var ve bu nedenle yapmak istediklerimi yapamıyorum.” cümlesini, “Yapmam gerekenler var ama yapmak istediklerimi yapıyorum.” cümlesi ile nasıl değiştirebilirim? Elim kolum bağlı değil ve hayat içinde çok başarılıyım, ama acaba yeterince özgür müyüm? Özgürlük nedir?

Hepimizin yapmak zorunda oldukları ve yapmak istedikleri ve bu ikisi arasında kaldığı anlar vardır. Özgürlüğümüzün boyutu, yapmak istediklerimizin, yapmak zorunda olduklarımıza oranına göre ölçülebilir. Kendisini çok özgür hisseden birçok kişi bile aslında seçtiği hayatı değil, verilen hayatı yaşar. Ancak verilen hayatın içinde nasıl yaşaması gerektiğini çözdüğü için de o çerçevede özgürdür. Gerçek özgürlük nedir?

Gerçek özgürlük, yapmak istediklerimizin yapmak zorunda olduklarımıza göre daha fazla olması ile günden güne artmasıdır. Bu süreçte yapmam gerekenlerin yapmak istediklerimden fazla olmasının bir sakıncası yoktur aslında. Sorun yapmak zorunda olduklarımı yapmak istediklerimle değiştirmemem ya da değiştiremememdir. Ve yapmak zorunda olduklarımla yaşadığım hayatı kanıksamamdır.

Peki ne yapmam lazım?

Hemen şimdi başlayın. Elinize bir kağıt alın ve ortadan ikiye bölecek şekilde bir çizgi çizin. Bir tarafa yapmak istediklerim başlığını, diğer tarafa yapmak zorunda olduklarım başlığını atın ve altına kendi listelerinizi yapmaya başlayın.

YAPMAK İSTEDİKLERİM                                          YAPMAK ZORUNDA OLDUKLARIM

1-                                                                              1-

2-                                                                              2-

3-                                                                              3-

4-                                                                              4-

5-                                                                              5-

Bu listeyi yaptıktan sonra hedefiniz, hemen değil ama adım adım ve zamanla, yapmak zorunda olduklarım listenizdekileri değiştirmeniz ve yapmak istediklerinizi başlatmanızdır. Ancak bu bir günde olacak bir değişiklik değildir. Bir anda yapmak zorunda olduklarınızı bırakamaz ve yapmak istediklerinizi yapmayı başlatamazsınız. Bunu yapsanız bile siz henüz bu değişime hazır olmadığınız için sorunlar yaşarsınız.

Bu nedenle, yapmak zorunda olduklarınıza ve yapmak istediklerinize tek tek bakın. Yapmak istediklerinizi neden yapamıyorsunuz? Sizi engelleyen, durduran ne? Ve yapmak zorunda olduklarınızı neden, ne ve kim için yapmak zorundasınız?

Örneğin, yapmak istediğiniz şey, çiçeklerle uğraşmak ve çiçek dükkanı açmak ise, şu anki işinizi hemen bugün bırakıp başlatamazsınız. Kendinize çiçekleri öğrenmek, kendi dükkanınızı açmak ve bu esnada hayatınızı maddi manevi devam ettirebilecek kaynakları yaratmak için zaman tanımalısınız.

Elbette bunun için de bu isteğiniz ile ilgili gerçek bir adım atmalısınız. Yani bu isteğiniz hep cümle olarak söylediğiniz ama bugüne kadar onunla ilgili hiçbirşey yapmadığınız bir konu ise, zaten aslında istemiyorsunuz demektir, yapmak istediklerim listenizden çıkarın. Ya da eğer listenizde tutmak istiyorsanız, onu gerçekten isteyin ve doğru zaman gelene kadar o konu ile ilgili yapmanız gerekenleri yapın.

Örneğin, yapmak zorunda olduğunuz ailenizle yaşamak ve yapmak istediğiniz kendi evinize taşınmak ise, hem kendi evinize taşınmak için hazırlıklarınızı yapın, hem de ailenizden ayrılmak ile ilgili içinizdeki duygulara bakın. Eğer evden ayrılırsanız ailenizin size kızacağına inanıyorsanız ya da parasız kalacağınızı düşünüyorsanız, hem kendi içinizde bir an önce bu inançlarınızı değiştirmeye başlayın hem de maddi olarak evinizi rahatça karşılayacak para kazanmak için adım atın.

Ve sonunda siz ve herşey hazır olduğunda şu cümleyi kurun:

“Yapmam gerekenler var ama yapmak istediklerimi yapıyorum.”

İşte bütün hayat amacımız bu aslında.

Şermin Yılmaz

Haziran 2013