Ben çok şanssızım dediğiniz hiç oldu mu?

“Herkes ne kadar şanslı. Ya ben, neye elimi atsam boş dönüyorum, olmuyor, olmuyor.”. diye üzüldünüz mü hiç? Peki hiç düşündünüz mü neden bazıları daha şanslı iken bazılarının yüzüne şans hiç gülmez? Şans denilen şey gerçekten kuşlarla gelen birşey mi? Bana da gelmesi için ne yapmam lazım? Şans döner mi? Kader bana da güler mi?

Evet şans döner ve kader herkese güler. Çünkü şans bazılarına doğuştan verilen, bazılarının ise yoksun bırakıldığı birşey değil. Çünkü şans denilen şey herkesin kendisi için yarattığı birşey.

Şanslı olmak için öncelikle şanslı olduğuna inanmalı insan. Şansın ve kaderin ondan yana olduğuna inanmalı. Eğer şanssız olduğunuza inanıyorsanız, şans yüzünüze nasıl gülebilirki? Size doğru gelmekte olan bir şans, bakarki siz şanssız olduğunuza inanıyorsunuz, son anda yön değiştirir ve en yakınlarda şanslı olduğuna inanan kişiye gider. Siz ise şansını kaybetmiş olarak yeniden ne kadar şanssız olduğunuzu düşünürsünüz. Oysa şanssız olduğunuz için değil siz şanssız olduğunuza inandığınız için sizi teğet geçer. Aslında sizin olan, sadece bu inancınızdan dolayı size ulaşamaz, sürekli yön değiştirir ve başkalarına gider.

Şanslı olmak için sadece inanmak da yeterli değildir. Çünkü inancınız sayesinde şans kapınızı çalar ama siz hazır değilseniz yine yön değiştirir. Bu nedenle şanslı olduğuna inanan kişi, bu inancıyla beraber şansıyla buluşacağı ana hazırlanmalı yani şansının alt yapısını hazırlamalı. İstediğiniz konu her ne ise o konuda kendinizi geliştirmeli, yapmanız gerekenleri yapmalısınız. Durup bekleyerek de şansınızla buluşamazsınız.

Kısacası şans, hem şanslı olduğuna inanan hem de hazırlıklı olan kişiyle buluşur. Bu konuda fıkralar bile vardır. Adamın biri kendisine hiç piyango çıkmadığından yakınır ve ne kadar şanssız olduğu konusunda sürekli söylenir. Bunun üzerine bir arkadaşı hiç bilet alıp almadığını sorduğunda adamın bilet almadığı çıkar ortaya. Bu durumda sizce adam şanzsız mı yoksa şansını yaratmak ya da şansı ile buluşmak için gerekenleri yerine mi getirmedi? Cevap basit. Kişi şanslı olsa bile, şansı ile buluşmak için gerekli adımları atmalı, hazırlığını yapmalı.

Bir Rus atasözünün söylediği gibi “Şans, hazırlıkla fırsatın karşılaştığı köşebaşıdır.”.

Hızla hazırlıklarınızı tamamlayın, çünkü her an yeni bir şans kapıda..

May 9, 2013

Şermin Yılmaz