top of page

HAYALİNİ KEŞFET VE HAREKETE GEÇ!

Kişisel inovasyonumu gerçekleştirmenin ilk adımı olan hayalimi keşfetmek önemlidir. Ancak harekete geçip yola çıkmak çok daha önemlidir.


Hayallerim var, hedeflerim var, hayattan isteklerim var. Her gün olup bitenler karşısında içimden geçen isteklerim var. Keşke şunu yapsam dediklerim var. Her gün birçok “keşke”ler eşlik eder hayallerimize ve isteklerimize. Ardından da suçlamalar gelir ve çevremizden, koşullardan, diğer insanlardan, bizi durduran pek çok engelden bahsederiz.

Oysa hayallerimizin önünde duran bu engellerden bahsettiğimiz her an tek engel kendimiziz. Bizi engelleyen, ayağa kalkıp adım atmak yerine söylenmektir. Evet, hayal ve isteklerimize giden yolda planlarımız çok da işe yaramaz çünkü hesap çoğunlukla tutmaz. Yine de adım atıp harekete geçmemize hiç birşey engel olmamalıdır. Çünkü biz adım atıp harekete geçtiğimiz an bir mucize gerçekleşir ve tüm evren bizim için çalışmaya başlar. Bu mucizeyi ilk anda anlamak zor olabilir. Çünkü mucize öncesi, herşey kararlılığımızı, sabrımızı ve hayallerimize olan tutkumuzu test edip, vazgeçip geçmeyeceğimizden emin olmaya çalışır. Ne zamanki biz hayal ve isteklerimize tutkuyla sadık kalıp, sabırla adım atmaya devam ederiz, işte o zaman akış başlar ve mucizelere küçük küçük de olsa şahit oluruz. Biz kararlılıkla hareket etmeye devam ettikçe mucizeler de büyür ve hayallerimiz bizim düşündüğümüzden belki de çok farklı ve belki de çok daha güzel bir şekilde gerçekleşmeye başlar. Dönüp arkamıza baktığımızda sadece ne kadar çok yol katettiğimizi ama hareket halinde olduğumuz için o katettiğimiz yolu nasıl da hesaplamadığımızı fark ederiz.

İşte hayal ve isteklerimize giden yolda yapmamız gereken ilk adımı atıp harekete geçmek, sonra da sadece hayal ve isteklerimize odaklanarak hareket etmeye devam etmektir. Hesap kitap yapmadan, tüm mucizelere şahit olup yola devam etmenin tatmini inanılmazdır. Atalarımız boşuna dememiş ‘Harekette bereket var.’ diye. Harekette bereket var elbette ama hareketin de bir doğrusu var. Öncelikle hareket etmek için kendinizi önceden her yönden hazırlamış olmanız gerekir. Aksi takdirde yorulur ve aşırı yük nedeniyle zorlanırsınız. Hareket öncesi sessiz ve derinden hazırlık dönemi çok önemlidir. Ardından, hareket ederken nereye gitmek istediğini çok iyi bilmeli kişi. Çünkü yol alırken, pek çok kavşağa gelinir. O kavşaklarda doğru rotaya devam etmek için kişinin nihai varış noktasını bilmesi gerekir. Aksi takdirde yan yollarda ve ara sokaklarda, vaktini ve umudunu kaybeder. İnancını kaybeden kişi isyana ve söylenmeye başlar ki bu onu yolun başında bile daha geriye götürür.

Üçüncü önemli konu ise hareket ederken plan yapmamak ve her anın doğrusuna göre bir sonraki adımı atmaktır. Ancak elbette ana varış noktası her zaman bizim kutup yıldızımız olmalıdır. Tüm anların toplamı bizi varış noktasına götüreceğine göre varış noktası akılda tutularak anlık doğrulara karar verilmeli. Son olarak sabırlı olmayı kendisine sürekli telkin etmeli kişi. Nihai hayalimize giden yolda, kişiler, koşullar ve dış faktörler bizi zorlayabilir. Bu anlarda ihtiyacımız olan tek şey, iç faktörlerin en önemlisi olan sabır ile inancımızı canlı tutup hareket etmeye devam etmektir. Buna kısacası iç motivasyon da diyebiliriz.

Kişisel inovasyonumuzu gerçekleştirmenin ilk adımı olan hayalimizi keşfetmek önemlidir ama hareket edip yola çıkmak en az hayalin kendisi kadar önemlidir.

Hayalini erteleme ve boşa harcama. Şimdi harekete geç ve kendine doğru yola çık, kişisel inovasyonunu gerçekleştir. Sen buna değersin!

14 views0 comments

Comentarios


bottom of page