top of page

KENDİNE SABRIN VAR MI ?

Herkese ve her şeye gösterdiğin sabrı kendini inove etmek için kendine göstermeye hazır mısın?


Hayatımız boyunca pek çok şeye sabır gösteririz. Sevdiklerimize, patronumuza, eşimize, çocuğumuza, sokaktaki insanlara, her gün çevremizde yaşanan olaylara, başımıza gelenlere. Hayatın sabrımızı zorladığını ve bizi sınadığını dahi düşünürüz. Sonunda hayatın içinde birer sabır küpüne dönüşürüz. Ancak içimizde tuttuğumuz bu sabır elbette bir yerden çıkar ve sıra kendimize geldiğinde biter, sabır taşımız çatlar. Oysa iyi bir ebeveyn, eş, çalışan, yönetici, vatandaş, komşu, arkadaş, vs olabilmek için önce biz iyi olmalı ve iyi hissetmeliyiz. İyi olmak ve iyi hissetmek için ise kendimizi inove etmeliyiz. Kendimizi inove etmek için ise bu uzun ve bazen çok da kolay olmayan inovasyon yolculuğuna sabır gösterip devam edebilmeliyiz. Bu nedenle kendimizi inove etmek için yola çıkan her birimiz birer moso bambu ağacıyız.

Moso en çok tropikal iklimlerin hüküm sürdüğü, Asya’nın güneydoğusu, Hint ve Büyük Okyanus’taki adalarda yetişir. Kalın bir toprak altı gövdeden dallanarak büyür. Güç, esneklik ve dayanıklılığı temsil eder. Uzun ömürlü bitkilerdir. 120 yıla kadar yaşayan türlerine rastlamak mümkündür.

Ancak moso bambu ağacı ile ilgili önemli olan bunlar değil, nasıl yetiştirildiğidir. Moso bambunun tohumu ekilir, düzenli olarak sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz ama sabırla ve büyük emek verilerek tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez ama sulamaya ve gübrelemeye devam edilir. Üçüncü ve dördüncü yıllarda da her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum dördüncü yılda da filiz vermez. Büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam edilir. Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede birdenbire yaklaşık yirmi yedi metre boyuna ulaşır.

Moso bambu ağacı beş yıllık süre içinde ihtiyaç duyduğu minareli sağlamak için sadece kök salar. Saldığı yüzlerce metre kök sayesinde beş yılın sonunda hem hızla büyür hem de ince gövdesi dimdik durabilir.

İşte bu nedenle her birimiz aslında birer moso bamboo ağacıyız ve inovasyon yolculuğumuzda kendimize sabretmeye ve kendimize emek vermeye hazır olmalıyız.

Kendi inovasyonun için kendine sabrın var mı? Şimdi başla, yola çık ve kendini inove et!

11 views0 comments

Comentários


bottom of page